IMPREZA KULINARNA

blog

Realizując rotariańską ideę przyjaźni postanowiłem w ub. r. doprowadzić do spotkania studentów RYE goszczonych w klubach RC Ostrava, Opava i Katowice. Dzieli nas wprawdzie granica państw/ statni hranice, ale mamy do siebie tylko 50 km i nie ma już szlabanów. Szukając więc tematu mogącego połączyć polskich Tajwańczyków z amerykańskimi Czechami , polskich Meksykanów z brazylijskimi Czechami i ideą współzawodnictwa pomyślałem o KUCHNIACH ŚWIATA.

Impreza kulinarna

Impreza kulinarna zorganizowana w Terlicko rok temu pokazała, że to dobry kierunek.

Rok minął szybko i tym razem przyszła kolej na RC Katowice. Znalazłem piękne miejsce i przychylność dyrekcji, więc ze spokojem ruszyłem do roboty. Impreza rozrosła się o jeden klub i jeden team. Udział potwierdził nam RC Opava, RC Ostrava i RC Wrocław. Stworzyłem ze studentów goszczonych naszych klubach 4 drużyny :

1.USA (RC Opava, RC Ostrava)

2. Meksyk, Chile,Kolumbia (RC Katowice, RC Ostrava)

3.Tajwan, Indonezja,Australia (RC Opava, RC Katowice, RC Ostrava)

4.Brazylia (RC Katowice, RC Wrosław)

oraz drużynę polską, a właściwie śląską składającą się z naszych byłych studentek RYE Kamili i Julii oraz Tomka i Ario, którzy w przyszłym roku wyjadą na wymianę.

Teraz miało być „z górki”… ustaliłem termin imprezy na sobotę 18 października, a studenci mieli dogadać się tylko w ramach teamów, ustalić menu (narzuciłem 3 dania-przystawka, danie główne i deser) oraz podać mi zestawy produktów do kupienia.

Wysłałem do wszystkich maila i „włączyłem luz” .

Jazda zaczęła się w czwartek 16-go … azjatki przysłaly maila: jeden kapusta i dwa marchewka,

a Brazylijczycy napisali że nie wiedzą czy przyjadą, bo idą na mecz, ale za to podali zestaw produktów do kupienia w ilościach i asortymencie weselnym. Po kilku moich telefonach host rodzice i oficerzy klubowi potwierdzili już w piątek że wszyscy dojadąLUZIK !!! Wstałem w sobotę o 6-tej, skoczyłem na targ po mięsiwa i warzywa, potem do KLOSA po najlepszy chleb na świecie, wpadłem do Lidla po te bardziej wyszukane produkty … i obskoczyłem wszystkie markety w Mikołowie szukając gorzkiej czekolady w płynie.

Już o 11-tej byłem gotowy !!!

Wszystko mam w bagażniku, Czesi czekają na mikołowskim rynku, a Brazylijczycy zamiast o 10.06 wyjść z katowickiego dworca PKP zgodnie z planem na Plac Andrzeja ruszyli podziwiać galerię handlową

blog2

(skąd inąd nową i kolorową). Telefony się grzały, pół Katowic ich szukało, a chłopcom włączyła się „maniana”.

Śląski Ogród Botaniczny

W końcu wszyscy dotarli Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie i mogliśmy wystartować z lekkim poślizgiem.

Doktor Paweł Kojs, dyrektor ogrodu botanicznego, przywitał serdecznie naszych gości, a następnie opowiedział po angielsku naszym studentom o historii i współczesności tego wyjątkowego miejsca.

Rozdzieliłem, produkty rozstawiłem teamy w kuchni i przyległościach i krzyknąłem GO ! Wszyscy ruszyli do pracy. Robota paliła im się w rękach, na patelniach, a niektórym nawet w garnkach.

Aromaty roznosiły się po wszystkich salach części edukacyjnej ogrodu i nie tylko (zadzwonił też z rynku burmistrz z zapytaniem czy posłać strażaków).

Gdy dorośli uczestnicy wrócili ze spaceru po ogrodzie i zwiedzania ekspozycji o Puszczy Kampinoskiej (dziękuję Dr Kojsowi za świetną prelekcję) przeżyli szok !

Na 5-ciu stołach stały przystawki 5-ciu teamów, wszystkie kolorowe i pachnące.

Jury idąc z jednej strony oceniało potrawy, a z drugiej strony co bardziej odważni również wystartowali do konsumpcji. Efekt był taki, że przystawka Brazylijczyków „wyparowała” i nie było czego oceniać.

Z daniem głównym poszło łatwiej, bo najpierw podaliśmy śląski żur, potem żur na repetę, a dopiero potem teamy rozstawiły swoje dania. Naprawdę było na co popatrzeć, a aromaty i smaki były naprawdę wyjątkowe. Podobny efekt mieliśmy z deserami- miód w ustach, oczy w niebie.

blog2

Mamy wspaniałą młodzież !!!

Jury miało kłopot, różnice były minimalne punktowo, a smakowo potrawy były nie do porównania. Ostatecznie wskazano 3 równoważne trzecie miejsca, drudzy byli Meksykanie, a zwyciężyła Brazylia. W konkursie dorosłych Rotarian zwyciężyły nalewki (Porterówka Krzycha i Pigwówka Bogutka) drugie miejsce zajęły wina, a trzecie Złota Żubrówka na korze debowej. Poza konkursem wystąpiła czeska Śliwowica Pavla, lecz z powodu swojej mocy i spożytych ilości nie została sklasyfikowana.

Impreza była bardzo udana (tak mi mówili uczestnicy), a prawdy dowiecie się na fejsie !!!

Zapraszam za rok i pozdrawiam serdecznie

Bogdan Uliasz RC Katowice

Imię / nick