Uwaga!!! strona internetowa Klubu Rotary Katowice w tarkcie przebudowy

 

location

Klub Rotary Katowice

ul. Boczna 4, 43-100 Tychy

 PROGRAM WYMIANY MŁODZIEŻY

Historia wspólnego roku razem w ramach Rotary Youth Exchange (RYE) dystryktu 2231 POLSKA w roku 2018/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Magnificent Seven

 

- Blua Lautaro- Argentina

- Carde Leandro Samuel - USA

- Gomez Curle Juan Pablo - Mexico

- Gonzalez Velasco Ana Patricia - Mexico

- Grams Spencer - USA

- Hsu Jessica - Tajwan

- Thomas Daniela - Mexico

 

 

 

 

 

p

 

 

Program Rotary Youth Exchange (RYE) umożliwia wielu tysiącom młodych ludzi z całego świata doświadczenia, jak żyją ludzie w innych krajach, poznania nowych kultur i pozwalają zaszczepić w młodzieżyducha międzynarodowego zrozumienia. Program oferuje wiele korzyści dla młodych uczestników, rodzin przyjmującym młodzież oraz dla całych społeczności. Dzięki programom wymiany uczniowie i studenci mogą osobiście zakosztować życia w innym kraju. Uczestnictwo w takiej wymianie dostarcza wielu korzyści wszystkim jej stronom. Młodzi ludzie przyjeżdżający do obcego, nierzadko kulturowo kraju rozszerzają swoje pojęcie o świecie, doskonalą język, zawierają nowe przyjaźnie.

 

 

 

 

PROGRAM WYMIANY

MŁODZIEŻY

 

Poprzez wtopienie się w edukacyjny system obcego dla nich kraju dokonuje się ich osobisty rozwój. Kluby przyjmujące i rodziny również wiele korzystają na przyjaznym codziennym kontakcie z kimś z innego kręgu kulturowego. Rotary Youth Exchange oferuje trzy rodzaje programów wymiany:

 

- Wymiana długoterminowa (Long Term - LT). Wymiana ta trwa zwykle jeden rok, podczas którego uczeń jest goszczony przez klika rodzin w danym kraju i jest zobowiązany uczęszczać do szkoły.

 

- Okres wymiany długoterminowej może obejmować część lub całość wakacji poprzedzających lub następujących po roku szkolnym. Ten rodzaj wymiany dostępny jest dla młodzieży w wieku od 15 do 18 lat.

 

- Wymiana krótkoterminowa (Short Term - ST). Czas trwania wymiany od kliku dni do kliku tygodni. Program jest realizowany głównie w okresie wakacyjnym i nie ma aspektu edukacyjnego.

 

p

 

 

Wymiana krótkoterminowa polega najczęściej na podejmowaniu młodzieży przyjeżdżającej przez rodziny przyjmujące, ale może polegać również na uczestnictwie w obozach młodzieżowych i wycieczkach, organizowanych dla młodzieży z wielu krajów. Wymiana New Generation (NG). Program ten dostępny dla młodzieży w wieku od 18 do 25 lat obejmuje wymiany krótkoterminowe, trwające od 3 do 6 tygodni, może zawierać elementy edukacyjne (wyjazdy specjalistyczne i staże). Elastyczność programów Rotary Youth Exchange (RYE) pozwala objąć nimi wielu młodych ludzi. Wymiany ST i NG organizowane są różnie w poszczególnych dystryktach. Z tego też względu większość informacji zawartych w niniejszym opracowaniu dotyczyć będzie programu wymiany długoterminowej.

 

 

 

 

 

ROTARIAŃSKI PROGRAM WYMIANY DŁUGOTERMINOWEJ

ROTARY YOUTH EXCHANGE (RYE)

 

szczegóły aplikowane na stronie www.rotary.org.pl

 

 

 

 

          Ola TRAWKOWSKA - kraj pobytu Meksyk, rok szkolny 2007/2008 w ramach realizowanego przez Rotary lnternational programu wymiany młodzieżowej, w Meksyku przebywała Ola Trawkowska, uczennica bytomskiego liceum. Przez rok szkolny mieszkała i uczyła się na wyspie Ciudad del Carmen w Zatoce Meksykańskiej. Ola wraz z Rotarianami z Klubu Ciudad del Carmen odwiedziła szkolę utworzoną przez Rotanan dla dzieci z ubogich rodzin. Dzieci otrzymały mikołajowe prezenty a Ola zakupiła dla nich słodycze. Było dużo radości, postanowiła jeszcze raz odwiedzić tą szkolę w styczniu (autorką wszystkich prezentowanych zdjęć jest Ola Trawkowska).

 

        

          Piotr ULIASZ - kraj pobytu USA Arizona, rok n kolny 2008/2009 Doskonalił swoje umiejętności golfowe, był reprezentantem Moutain High Scool (ponad 3 tyś. Uczniów), w piłce nożnej. Dzięki zaangażowaniu klubu goszczącego Peoria North zobaczył wszystkie ciekawe miejsca w Arizonie, a za sprawą dystryktu który zorganizował objazd stanówpociągiem obejrzał praktycznie całe USA.

 

 

          Jagoda GAJDZIŃSKA - kraj pobytu USA, rok szkolny 2008/2009 (wróciła przed czasem)

 

          Natasha DUDZINSKI - kraj wysyłający USA, rok szkolny 2009/2010. Uczęszczała do mikołowskiego Liceum im. K Miarki. Jak każdy wymieniec w Polsce była na zjeździe RYE w Warszawie, Wigilii Narodów we Wrocławiu, Marszu Żywych w Oświęcimiu i na koniec pobytu w Mielnie nad Bałtykiem. Dodatkowo zaliczyła z częścią młodzieży goszczącej w naszym dystrykcie Europa Tour 21dniową wycieczkę wokół 9 krajów Europy.

 

          Ada Megger - kraj pobytu Tajwan, rok szkolny 2009/2010 . Zaliczyła pracowity i obfitujący w nieprawdopodobne doświadczenia rok. Wróciła z niezłą znajomością języka mandaryńskiego (oficjalny język w całych Chinach) i nauczyła się pisać ! Pokochała i została pokochana przez tajwańskich rodziców. Po zdaniu matuty w Mikołowie wróciła na Tajwan studiować !

 

          Pao-Yun CHANG - kraj wysyłający Tajwan, rok szkolny 2009/2010. Uczęszczała do Liceum im.K.Miarki w Mikołowie. Jak każdy wymieniec w Polsce była na zjeździe RYE w Warszawie, Wigilii Narodów we Wrocławiu, Marszu Żywych w Oświęcimiu i na koniec pobytu w Mielnie nad Bałtykiem. Dodatkowo zaliczyła z częścią młodzieży goszczącej w naszym dystrykcie Europa Tour 21 dniową wycieczkę wokół 9 krajów Europy. Przesympatyczna, uśmiechnięta dziewczyna w której błyskawicznie zakochiwali się rówieśnicy.

 

 

          Kinga KOWALCZYK - kraj pobytu USA, rok szkolny 2010/2011. Zrealizowała marzenie swojego życia. Poznała doskonale owy Jork i objechała całe stany z młodzieżą RYE przebywającą w jej dystrykcie. Z powodzeniem reprezentowała swoją szkołę w zawodach sportowych, opanowała perfekcyjnie język angielski. Po powrocie nadrobiła „stracony” rok i poszła od razu do drugiej klasy L.O.

 

 

          Juliana DOTTORI DE SA BARETO (Żu-żu)- kraj wysyłający Brazylia (Rio de Janeiro) , rok szkolny 2011/2012. Zaliczyła kurs językowy w Krakowie a potem jak co roku wszystkie atrakcje naszego dystryktu. Nieźle opanowała język polski. Uczęszczała do liceum w Zabrzu-Rokitnicy. Wiecznie uśmiechnięta, rozgadana Brazylijka – wszyscy ją natychmiast akceptowali.

 

          Morgan KELLY - kraj wysyłający USA, rok szkolny 2011/2012. Uczęszczała do mikołowskiego Liceum im. K Miarki. Jak każdy wymieniec w Polsce była na zjeździe RYE w Warszawie, Wigilii Narodów we Wrocławiu, Marszu Żywych w Oświęcimiu i na koniec pobytu w Mielnie nad Bałtykiem.

 

          Marta SKOCZYKŁODA - kraj pobytu Meksyk, rok szkolny 2012/2013. Świetnie poznała język hiszpański i kulturę tego wielkiego kraju. Mieszkając na pograniczu z USA poznała również południowe stany ameryki. Przyjaźnie zawarte z Meksykanami, pozostaną wg jej opinii na zawsze.

 

          Ewa DYMAREK - kraj pobytu USA Floryda, rok szkolny 2012/2013. Wybitna pływaczka i doskonała uczennica. W swojej kategorii wiekowej wykręciła drugi czas w żabce, a w szkole zalicza egzaminy pow. 95 % !!!

 

          Wojciech KUTA - kraj pobytu Brazylia (Sao Paulo), rok szkolny 2012/2013. Muzyk, w dwa miesiące opanował język portugalski. Zauroczony Brazylią i Brazylijkami.

 

         

          Helen CAMP - kraj wysyłający USA (Ilinois), rok szkolny 2012/2013, uczęszcza do Liceum w Gliwicach-Sośnicy. Wybitnie uzdolniona językowo i pracowita dziewczyna. Po dwóch miesiącach mówiła nieźle po polsku, po czterech płynnie i gramatycznie. Dodatkowa bardzo miła i sympatyczna dziewczyna.

 

         

          Leonardo Trentin de Carli - kraj wysyłający Brazylia (Parana), rok szkolny 2012/2013. Uczęszczał przez pierwszy okres do Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Na drugie półrocze przeniósł się do Mikołowa. Sympatyczny chłopak coraz lepiej mówiący po polsku.

 

 

          Ryian JURASZ - kraj wysyłający USA (Alaska) rok szkolny 2012/2013. Po czterech tygodniach pobytu dziewczyna wróciła do domu. Nie była przygotowana do pobytu, decyzję o wymianie podjęła pod wpływem rodziców.

 l

    

 

NIP: 6342718933                 Regon: 241242357

 

Klub Rotary Katowice

ul. Boczna 4, 43-100 Tychy

 

+ 48 501 480 500

rotarykatowice@gmail.com

 

Dystrykt 2231
Rotary International

 

Pobierz wyciąg KRS